ORDER AND PICK UP INFO
Our favorite customers are those that shop directly with us. We try to issue the newsletter after harvest count on Wednesday afternoons. Please order by Thursday before 6pm to be sure to reserve your Saturday pickup. If this you miss this window, you may need to find our product at our produce outlet locations.
We harvest Wednesdays. Pickup times are
Wednesdays 4:30 - 6:30 pm
Saturdays 8:00- 10:00 am
Pickup Location at Faircrest Farms: 4116 Madison Ave, Ogden, UT 84403
Look forward to seeing you at the farm! :)
SHOP IN SEASON NOW
Explore our ever-changing selection of in-season produce. Always fresh, always growing - just like nature intended.
-
Salad Mixes (8 oz)
Regular price From $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price From $6.00 USD -
Carrots (per lb)
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USD -
Turnips (Toyko) (per lb)
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USD -
Sold outSpinach (8 oz)
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price perSale price $5.00 USDSold out -
Arugula (8 oz)
Regular price $7.00 USDRegular priceUnit price perSale price $7.00 USD
-
Sold outLeeks (ea)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDSold out -
Sold outLemon Balm (1 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USDSold out -
Sold outLettuce (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $5.00 USDRegular priceUnit price perSale price $5.00 USDLettuce (8 oz)
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price perSale price $5.00 USDLettuce (8 oz)
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price perSale price $5.00 USDSold out -
Sold outMiner's Lettuce (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDSold out -
Sold outMint (1 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USDSold out -
Sold outMustard Greens (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $2.50 USDRegular priceUnit price perSale price $2.50 USDSold out -
Sold outNasturtium Leaves (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USDSold out -
Sold outNectarines (per lb)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USDSold out -
Sold outOkra (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USDSold out -
Parsley-Italian (1 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USD -
Sold outPea Shoot Microgreens (4 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDSold out -
Sold outPeaches(freestone) (per lb)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $6.00 USDRegular priceUnit price perSale price $6.00 USDSold out -
Sold outPepper (Sweet Green bell) (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDSold out -
Sold outPeppermint (1 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USDSold out -
Sold outPeppers (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDPeppers (8 oz)
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDPeppers (8 oz)
Regular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDSold out -
Sold outPotato - Purple Viking (per 2 lbs)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $5.00 USDRegular priceUnit price perSale price $5.00 USDSold out -
Sold outPotato - Yukon Gold (per 2 lbs)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $5.00 USDRegular priceUnit price perSale price $5.00 USDSold out -
Sold outPumpkin (Winter Luxury) (ea)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDSold out -
Sold outRadishes (bunch)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USDRadishes (bunch)
Regular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USDRadishes (bunch)
Regular price $3.00 USDRegular priceUnit price perSale price $3.00 USDSold out -
Sold outRhubarb (8 oz)
Vendor:Faircrest FarmsRegular price $4.00 USDRegular priceUnit price perSale price $4.00 USDSold out






